Gouda

Posted on Posted in Gouda

Bir peynir kasabası Gouda

Hollanda’nın yel değirmenleri, laleleri, inekleri, bisikletleri meşhur olduğu kadar kaç çeşit olduğunu sayamadığım peynirleri de çok meşhur. Dünya’da oldukça tanınan ve rağbet gören bir peynir çeşidi olan Gouda peynirleri, ülkemizde de artık premium marketlerde de satılmaya başladı. (Goudse kaas)

Gouda, Hollanda’nın güneyinde kalıyor. Peyniriyle, piposuyla ve kasabanın simgesi haline gelen belediye sarayıyla ünlü bir kasaba. Aslında küçücük bir kasaba olmasına rağmen tüm bu şanını ve lezzetini anlattığım peynirleriyle oldukça turist alıyor. Bu yüzdende çok bakımlı ve canlı bir kasaba olma özelliğini taşıyor. Kasabada üçgen çatılı ünlü mimarisiyle Hollanda evlerini, özel pastaneler, resim galerileri, alışveriş dükkanları, kafeler, dondurmacılar ve tabi ki Hollanda’nın vazgeçilmezi pub’larını bulmanız mümkün. Tabi yaz aylarında belediye sarayının önüne kurulan dev eğlence parkı da cabası.

Peynirin özelliği

Gouda peynirleri inek sütünden yapılan bir peynir. Tadı bizim Türk peynirlere göre daha yoğun.  Olgunlaşma süresini tamamlamadan taze olarak da yiyebileceğiniz bu peynir bir yıl olgunlaşmaya bırakılırsa mükemmel tada ulaşıyor. (http://www.lezzetvadisi.com/node/1267)

Salamura edilmesinden dolayı dışında doğal bir kabuğu var. Yuvarlak yassı formdaki bu peynirin bence olayı beyaz şarapla tüketildiğinde ortaya çıkıyor.

 

gouda

Peynirin tarihine gelirsek eğer:

Evet Hollanda’nın güneyinde Gouda isimli bir kasaba var. Ama peynir mi adını buradan aldı yoksa kasabamı adını peynirden aldı orada bir şaibe söz konusu. Ama şu bilgi kesinki, Ortaçağ’da Hollanda şehirlerinden bazıları feodal haklar elde etmiş ve bu sayede Hollandalı çiftçiler pastörize olmamış kendi ürettikleri peynirleri Hollanda şehirleri sınırları içinde kurdukları açık hava pazarında satma hakkı elde etmiş. Bu pazar da peynirlerin ismini aldığı Gouda kasabasında yer almış. Peynirler aslında Gouda’da üretilmiyormuş ama çiftçiler peynirleri satmak için hep buraya getirince, peynirlerin ismi zamanla Gouda olmuş.

Git gide çiftçiler bu pazarı renkli hasır şapkaları kendilerine üniforma yaparak eğlenceli hale getirmişler. Bununla kalmayıp alıcılarla aralarında bizim kurban bayramlarında ki koyun pazarlığı usulü el sıkışıp ellerini sallayarak, bağıra bağıra pazarlık yapmaya başlamışlar. Bu pazar bir süre sonra ritüele bağlanmış ve her sene Haziran’dan Ağustos’a kadar Perşembe günleri sabah 10’dan öğlen 12’ye kadar bu pazar kurulmaya devam etmiş. Pazara gidip almak zorunda değilsiniz envai çeşit peyniri tadımlarına da katılabilirsiniz.

Kanallarıyla temiz ve bakımlı sokaklarıyla Gouda hayatta mutlaka bir gün gidilmesi gereken bir yer.

Bu peynir kasabaya tren ile ulaşabilirsiniz. Yada hep dediğim gibi Hollanda eşittir bisiklet.

Doie.!!

1239819_10151657325962078_1531067741_n

1380182_10151657326177078_216059408_n

2 thoughts on “Gouda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *