Malaga

Posted on Posted in Uncategorized

malaga-von-oben-south-web1024x768-5b54

Endülüs kentlerinden çok farklı bir şehir

MALAGA

Malaga şehir merkezini gezme fırsatı bulamadım aslında ama gitmeden önce yaptığım araştırmalar sonucunda birkaç pratik bilgi verebilirim. İspanya’nın önemli liman şehirlerinden Malaga sahil şeridi üzerine kurulmuş. Uzun ve güzel plajlarıyla ünlü,  İspanya’nın güneydeki en büyük şehir ve toplamda 160 km sahil şeridine sahip tam bir Akdeniz şehri.

Ünlü ressam Pablo Picasso bu şehirde doğmuş ve yaşadığı evi müze olarak gezmeniz mümkün. Giriş ücreti yoktur. Ressamın hayatına dair önemli belgeleri inceleyebilirsiniz. Müzeye dönüştürülen bu evin yanı sıra, ressamın pek çok resmini görebileceğiniz Picasso Müzesi de var.

Başka şehirde tanıştığım İspanyol arkadaşlarım Malaga şehir merkezinin ve kalelerin pek enteresan olmadığını vaktimi deniz kenarlarında geçirmemin daha iyi olacağını söylemişti. Bu yüzden gitmedim şehri gezmeye. Ben Malaga’da Fuengirola diye bir yere gittim. San Rafeal’de burada ki plajın adı oluyor.

Güzel bir plaj. Şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Yada herhangi bir yere hasırınızı serip tüm gün ücretsiz sahilde takılabilirsiniz. Ayrıca plajın başında ki duşlardan da ücretsiz yararlanmanız mümkün. Türkiye’de ki Marmaris’e benzer bir yer burası. Sahil boyunca uzanan çeşitli kafeler var. Ayrıca arka caddelere doğru ilerlediğinizde ise 10- 15 katlı apartmanları görmeniz mümkün. Fuengirola, Malaga şehir merkezine 45 km uzaklıkta, lüks otellerin, yazlık butiklerin, pastanelerin bulunduğu küçük bir ilçe. Bu butiklerin bazıları 2.el ürünler satıyor. Buralardan değişik parçalar bulabilirsiniz.

hotel-villa-de-laredo-fuengirola-malaga_080720091355417722
Hemen plajın arka sokağında Mercadona var. Çok büyük bir süpermarket içinde her türlü şeyi bulmanız mümkün. Ödeme kasalarına en yakın yerde ucuz made in Spain parfümleri var. Ben çoğunu denemiştim yani çok iyi diyemem ama arada güzel parfümler çıkıyor buradan hediye alabilirsiniz. Mesela ben bir tane parfüm almıştım fiyatı 15 Euro’du.

Malaga şehir içi ve şehirler arası ulaşımda çok gelişmiş. Biz Malaga’dan İspanyol Çingenesi Carmen’nin mem­leketi Sevilla’ya ya gitmeye karar verdik. Malaga Havaalanı’ndan karşıya geçince metro istasyonu var. Oradan metroya binebilirsiniz. Ama tavsiye etmem çünkü yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuğun ardından Malaga Maria Zambrano’ya (sondan bir önce ki istasyon) varıyorsunuz. Ve bilet 7 €. Oysaki hemen havaalanı çıkışında ki otobüslerde gidiyor Maria Zambrano’ya ve bilet 2 €. Aceleniz yoksa eğer otobüsü kullanmanızı öneririm. Bizim acelemiz vardı ve metroyu kullandık. Metro bir AVM’nin içine çıkıyor. Bu AVM’nin paralel caddesinde de şehirler arası otobüs terminali var oradan da İspanya’nın farklı şehirlerine ulaşmak için kullanabilirsiniz. Orada büyük bir Renfe bilet satış ofisi var oradan Sevilla tren biletimizi aldık. Gene aynı AVM’nin içinde tren istasyonundan trenimize bindik. Bilet fiyatı ise 19.85 €. Trenler oldukça konforlu ve rahat.

renfe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *