Lascaux Mağarası

Posted on Posted in lascaux mağarası

 

 

The cave of Lascaux, France
The cave of Lascaux, France   Lascaux Mağarası

Montignac
‘dan 20 dakikalılık bir mesafede dağın tepesinde bir mağara. Mağaranın özelliği, mağarada yaşayan ilk insanların yapmış olduğu duvar resimleri ve yazılarının içinde bulunması. (yaklaşık 17.300 yıllık)
İçeriye giriş 9.50€. İçeriye girerken gruplar halinde alınıyorsunuz. İçeride önce bir rehber mağara hakkında bilgi veriyor. Bu bilgileri dinlerken  etrafınızda cam çerçeveyle koruma altına alınmış tarih öncesi duvar yazıtlarını ve bazı boğa, at resimlerini görüyorsunuz. Bu arada Ağustos ayında gitmeme rağmen mağaranın giriş kısmı bile soğuktu önceden üstünüze hırka almanızı tavsiye ederim. Rehber bazı bilgileri verdikten sonra sizi mağaranın içine sokuyor duvarlardaki at, boğa resimlerini gösteriyor ve bilgi veriyor hangi yy’a ait olduğuna dair.

images

Asıl mağara yerin çok altındaymış ve yıllardır içinde bir sürü bakteri ve hastalık ürediği için gerçeğine girme şansımız yokmuş maalesef. Genede vaktiniz olursa bir uğrayıp kopyasını da görün derim.Siz bunları zevkle dinlerken mağaranın sonuna geldiğinizde sevgili rehber bu mağaranın gerçek mağaranın kopyası olduğunu açıklıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *