Rotterdam

Posted on Posted in Uncategorized

Rotterdam’da 6 ay yaşadım aman efendime ne yaşamak… Hayatımın en güzel günleri orada geçti.
Rotterdam’a EVS yapmaya gitmiştim. Rotterdam, Hollanda’nın yaşanılacak en güzel yeri. Sosyal olanakları diğer şehirlerden çok daha fazla. Hollanda’da genel olarak iyi bir gece hayatı beklemeyin, hafta içi sokaklar bomboş. Bu Amsterdam’da bile böyle. Restoranların mutfağı 21:30-22:00 gibi kapanıyor. Kendileri de 00:00’da kapanıyor zaten o saatten sonra sokakta insan görmek zor. Perşembe’den hafif kıpırdanmalar başlıyor. Pazar günü tekrar bir sükunet.

Rotterdam‘a gelirsek eğer;

Rotterdam’da vazgeçilmezim her P.tesi saat 00:30 da başlayan Bingo geceleriydi.  Paddy Murphy’s Irish Pub‘da gerçekleşir kendisi ve Avrupa kültürünü iliklerinize kadar hissedersiniz bu gecede. Oyun kolay bizim tombala. Her çinkoya viski yada Baile’s hediye, bingoya ise 30 Euro ödül var. Oyunu Amerikan stand- up’larından fırlamış bir adam sunuyor. Oyun sırasında gittikçe öğreneceğiniz belirli sayı esprileri, beer breakler yer alıyor. Dümdüz bir oyun değil yani. Oyundan sonrada gitar solo canlı müzik var oda ayrı bir harika. Arada o müzik durup birden pop hitslere de bağlıyor, 80lerin Abba’sı da bağlıyor. Orada her şey olabilir. Doğum günü kutlamak içinde güzel bir yer. Ben doğum günümü orada kutlamıştım sahneye çıkartıyorlar seni ve tüm pubseverler sana çılgınca happy b-day şarkısı söylüyor sonra hediye içkiler yağıyor masanıza  Allahım beni çok seviyorları hissediyorsun birden. Kısacası buraya gidin. Benden de selam söyleyin.
Veee Good luck bitches!

paddy
Paddy Murphy’s Irish Pub

 

Rotterdam müzeleri de bir başka güzel.  Boijmans Van Beuningen, Wereld Museum efsaneler arasında. Beuningen’in arka bahçesi yazın piknik için yada kitap-müzik yapmak için mükemmel bir yer.

IMG_0936

Piknik demişken Kralingse Plas cennet. New York’taki Central Park halt etmiş. Şahane bir gölün etrafı alabildiğine yeşille dolu. Güneşi gördüğünde başka bir şey düşünme direk oraya git. Albert Heijn’a git cips, bira,  kuru yemiş bir de benim için bir de apple pie al ve huzura er orada. Yok ben piknik insanı değilim lüksü severim derseniz Tuin Cafe Restoran’ı öneririm. Benim favorilerimden. Gölün içinde bir yandan snackler yiyip beyaz şarap içerken bir yandan da zevki sefa yapabilirsiniz.


natuur-in-rotterdam

Bir de şehrin içinde olan Het Park var. Orası da mükemmel ama Kralingse bir başka. Het parkta Norveç kilisesi var bayrağı tepede gördünmü bil ki açık içine gir ücretsiz bir deneyim yaşa.
Albert Heijn Hollanda’nın en yaygın süper marketi bu arada. Benim 2.en yakın arkadaşımdı kendisi her yerde her zaman benimleydi. 1.si kim dersen tabi ki Bisikletim. 🙂

IMG_0840
Het ParkHollanda’da yaşayacaksan hayat eşittir bisiklet. Araba, toplu taşıma hiç düşünme, Hollanda’yı iliklerine kadar hissetmek istiyorsan kesinlikle ”ride a bike no hands”felsefen olsun.

 

Zamanla bisiklet sürerken Instagram’a bakacaksın, yemek yiyeceksin ama çokta gaza gelip akrobasiye girişme ama!

İliklerine kadar hissetmek demişken nedense birden aklıma geldi. 🙂 Hollanda’ya gidiyorum dediğinde herkesin aklına Weed geliyor tabi. Weed legal olduğundan böyle ona karşı bir açlık savaşları, böyle sokakta uçan insanlar falan yok. Sigarayla aynı ilgiyi görüyor kendisi hatta daha azda olabilir. Siyahi arkadaşlarımız, durumu kötü insanlar, göçmenler daha çok haşir neşir kendisiyle. Rotterdam’da Coffeeshop’lar en çok Nieuwe Binnenweg caddesinde. Pasaportsuz yada kimliksiz içeri giremiyorsun. En iyileri Nemo, 4floors, bir tanede Meent caddesinde var yeni açılan bence onun dekoru hepsinden iyi denizaltı dünyası yapmışlar. Tavandan köpek balıkları falan sarkıyor. Bir de jointleri sokakta içmek yasak, ya evinizde yada Coffeeshop’un içinde içeceksiniz. Bütün Hollanda’da kural bu. Tabi ne kadar uyuyorlar o ayrı.

Delfshaven’a gidin. Mükemmel bir manzara var.

DSC_3633
Delfshaven

Bu arada Hollanda’da çok Türk var . Hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Özellikle yemek yaparken Türk marketlerden geleneksel malzemeleri bulabilirsiniz. Dudok Restoran’da Apple Pie yiyin. Dünyada bu konuda en iyi olduklarına inanıyorlar. Gerçekten süper. Benim gibi hamur işi hastasıysanız  Nieuwe Binnenweg’de Koekela muffins&cookies pastenesine gidin. Oradaki turtalarda mükemmel.
Gece çıkıp gidilecek en iyi yer Witte de Withstraat. Uzun bir caddede sağlı sollu sıralanmış publar, barlar var. Dans etmek için yine aynı caddedeki Blender’ı ve NRC’yi önerebilirim. Başkada pek yok zaten. Pub çok ama. En meşhurları yine bu caddede Witte Aap (White Monkey) ve Zwarte Schaap( Black Sheep). Bu caddede ilginç galeriler de oluyor ayrıca.

Bunları tek tek ziyaret etmeden bana Rotterdam’a gittim demeyin lütfen! 🙂

 • Küp evler,
 • Salı, C.tesi ve Pazar Binnenrotte’de kurulan  halk pazarı,
 • Oude Haven( Old Harbour),
 • Erasmusburg,
 • Willemsburg,
 • SSRotterdam Cruise,
 • Museum Park,
 • Hotel Newyork,
 • Euromast ( Euromast’a çık kesin çıkmadan dönme.)
  Euromast’ın orada Pankek Bot var. Ona da binin. Bir yandan Rotterdam’ı denizden görüyorsun bir yandan da sınırsız malzemeyle sınırsız krep yiyorsun.
öyk
Euromast Manzara

Rotterdam hayvanat bahçesi de süper. Özellikle su altı bölümü. Amaaan boşver deme! Yüzen kutup ayısı her gün görmüyoruz sonuçta. Ziyaret 1 gününü alır yalnız söyleyeyim.

DSC_3698
Pancakeboat

 

Vee Hasreeeet!!!..

Rotterdam’ın her şeyine hasretim ama Kibbeling’e ayrı hasretim. Bütün Rotterdam bir yana Kibbeling ayrı bir yana. Dünyanın en güzel balığı. Ben normalde balık çok sevmem ama bu mükemmel bir şey. Kılçıksız okyanus balığı. Yemeden bırakın geri dönmeyi, ölmeyin diyorum o kadar! En iyisini o bahsettiğim Binnenrotte’deki pazarda pişirip satıyorlar oradan yiyebilirsiniz.

Rotterdam’da her hafta neredeyse başka bir festival, konser oluyor. Ay başlarında dağıtılan etkinlik kitapçığını edinin ve etkinlikleri takip edin. Bunu herkes bilmez her ayın sonunda ay sonu partisi oluyor. Şık şık giyinip bu partiye katılın derim.

Rotterdam yaz yaz bitmez, yaşamayı bilene.

Tot ziens!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *