Toulouse

Posted on Posted in Toulouse, Uncategorized

 

Toulouse’a yolum AirFrance’dan aldığım 185 TL’lik bilet sonucu düştü. 1 Ağustos 2012’de Fransa’ya bulduğum ucuz uçaklardan biriydi. Havaalanının adı Blagnac. Havaalanında inince şehre giden shuttle otobüsleri var. ”Vente Point” denilen havaalanının hemen dışındaki ofisten 5 Euro’ya biletinizi alabilirsiniz. Otobüslerin içinde 5-6 tane kart okutma yeri var, istediğiniz kapıdan binip, istediğiniz yere kartınızı okutabilirsiniz. Otobüs bütün şehri dolaşıyor. Sondan bir önce ki durak Gare de Matabiau tren istasyonunda inip diğer tüm şehirlere buradan aktarma yapabilirsiniz. Fransa’da şehirler arası ulaşımda otobüs seçeneği yok aklınızda olsun ama merak etmeyin bol bol tren garı var istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Biz Gare de Matabiau ‘da inip Toulouse’da bir gece konaklamaya karar vermiştik. Gar durağında inince karşısında ki ara caddede 3 yıldızlı Hôtel des Ambassadeurs ‘da konakladık. 2 kişilik odada kişi başı 22 €’ya kaldık. Hotel gayet güzel ve temiz ayrıca şehir merkezinde. Ücretsiz wifi var.

Hotelin bulunduğu cadde boyunca Carrefour, Arap, Fransız restoranlar ve publar var.

Hotelden yaklaşık 50 metre uzaklıktaki ünlü Place du Capitole’ü ziyaret etmenizi öneririm. Bu bina 1910 civarında belediye binası olarak inşa edilmiş ve 20 yy’da da tekrar dekore edilmiş. Fransızların Toulouse’un kalbi olarak adlandırdığı bu meydanı gecede mutlaka ziyaret edin ışıklandırması muhteşem.

Meydanın tamamını şık Fransız restoranlar çevirmiş. Burada güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz ama pahalı gelirse ne mutlu ki meydanı çeviren mağazalardan birini de McDonald’s almış. 6.10 € ‘ya bir Chicken Royal’le manzarayı izleyebilirsiniz. Capitole’un paralel arka caddelerinde bir çok butik ve AVM bulmanız mümkün. Hemen hemen dünya markası tüm ürünleri bu caddelerden bulabilirsiniz.
Şehri turlamak için bisiklet kiralama noktalarından kredi kartınızla bisiklet kiralayabilirsiniz. Günlük 3€ civarındaydı diye hatırlıyorum ama kredi kartınızı makineye soktuğunuzda tam hatırlamıyorum ama hesabınızda en az 700 TL gibi bir para olması lazım. Bisikleti geri getirmezseniz bu paranız sevgili Fransız devletinin olacak.:)

Son olarak benim gidemediğim ama içimde kalan yerleri sizinle paylaşmak istiyorum;

  • Garonne nehir kenarı / Pont Neuf ( cafeler, restoranlar var )
  • Canal de Brienne
  • Uzay Merkezi
  • Place Wilson ( Sinema, tiyatro, cafe ve butikleriyle ünlü )
  • Canal du Midi / La Maison de la Violette ( mor menekşelerden yapılmış şekerlemeler, kokular ve sabunların satıldığı bir tekne )
  • Airbus Factory Tour ( Airbus uçaklarının yapıldığı fabrika turu)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *