Şiraz, İran

Posted on Posted in İran, Şehirler

Ben İran’a gidiyorum..

Şiraz Sokaklar ve Halk

Ben İran’a gidiyorum dediğimde insanların şaşırışları, başka yer bulamadın mı serzenişleri içimde daha da artırdı keşfetme duygularımı. Biraz şiir, biraz sanat, biraz edebiyat, bir de Şiraz şarapları…Bize bu kadar yakın bir ülke hakkında başka hiç bir şey bilmeyişle, belki de öğretilmeyişle yola çıktım.

Küçücük bir hava alanına sahip Şiraz’a indiğinizde sizde benim gibi Türk Hava Yolları bunu da yaptı sonunda, beni 30 yıl önceye ışınladı diye düşüneceksiniz.

Her şeyin son derece eski teknoloji olduğu  Şiraz Şehit Dastghaib Havalimanı’na girdiğinizde, ilk göreceğiniz duvarlarda asılı İran‘ın Devrim Lideri İmam Humeyni olacaktır.

Hava alanına giriş ve çıkışlarda defalarca tek tek aranıyorsunuz. Bu bakımdan uçuş saatinizden en az 4 saat önce hava alanında olmanızı şiddetle öneriyorum.

İran’da saat Türkiye’den yaklaşık 1.5 saat ileri. Para birimi Riyal. Halk arasında Tümen de kullanılıyor. Tümen, Riyal’in soldan bir sıfır atılmış hali olarak kullanılıyor. Bu bakımdan para hesaplama, TL’ye çevirme konusunda biraz karışıklık yaşayacağınız kaçınılmaz bir son. 1TL yaklaşık  1.6284 Riyal’e geliyor. Kısacası oldukça ucuz bir şehir, yani bol bol harcayın Tümen’lerinizi korkmayın.

İran’da Hicri Şemsi takvimi kullanılıyor.  21 Mart Nevruz’la başlayan bir takvimleri olduğundan, Türkiye’de ay ortasındayken İran’da yeni bir ay başlıyor. Bu bakımdan hafta sonu tatilleri Perşembe ve Cuma’ya denk geliyor. Farsça günler ise şöyle; Şenbe, Yekşenbe, Doşenbe, Seşenbe, Çaharşenbe, Pençşenbe, Come.

İran’da tanışıp muhabbet etme şansı yakaladığım Tachar Tur Genel Müdürü Mehdi Bey’den, Şiraz hakkında kısa ve ilginç bilgiler aldım. Şiraz sakin şehir yaşamı ile ünlüymüş. İnsanlar kendilerine önem verir, işten sonra aileleri ile vakit geçirirler, etrafı dolaşırlarmış. Benimde sokaklarda dolaşırken gözlemlediğim aynıydı.  Bir Orta Doğu ülkesine kadın olarak gitmek ilk önce rahatsız edilir miyim acaba diye düşündürüyor insanı, ama aksine insanlar son derece kibar, erkekler göz göze bile gelmemek için çaba sarf ediyor, yanınızdan geçerken son derece dikkat ediyorlar.

İslam Devrimi’nin getirdiği bu zorlu koşulların bayanları yıldırıp soldurmadığını görmek birazda olsa umut vericiydi.  Ülkede ilginç bir şekilde estetik turizmi çok gelişmiş. Özellikle burun estetiğinin yaygın olduğu İran’da, sokakta yürürken burnu bandajlı kadın ve erkekleri çok fazla görmeniz mümkün. Kadınlar hala son derece bakımlı, mis gibi giyinmiş, makyajlı ve iri mürdüm gözleriyle meydan okurcasına tekrar dolanıyor sokaklarda.

Nasıl davranmalı, Ne giymeli?

İran’da, İslam Devrimi’nden sonra özellikle bayanlar için katı örtünme kuralları şart koşulsada, şimdi bu durum oldukça değişmiş. Vücut hatlarınızı çok belli etmeyecek,  kalçanızı ve göğüslerinizi kapalı tutacak kıyafetler tercih etmeniz ve başınızı örtmeniz yeterlidir.  Zaten turist olduğunuz için her zaman anlayışla karşılanıyorsunuz. Hatta bir keresinde sadece başınızı örtmenizin yetmediği ve bizim kara çarşafa girmek tabiri ile bildiğimiz örtünme şekliyle girilebilen türbede, ben biraz örtünme konusunda acemilik yaşamıştım. Oradaki teyzeler benim sürekli düşen çarşafımla mücadelemi görüp önce güldü sonra tüm sıcaklıklarıyla yanıma gelip bana pratik örtünme şekli gösterdiler.

Sokaklarda yüksek sesle kahkaha atmak,  insanların yanından geçerken çarpmak yada çok yakın geçmek, bayanların sokakta tek başına sigara içmesi gibi şeyler hoş karşılanmıyor diyebilirim.

1496200_10153382390622078_1953135640442955405_o

 

İnternet Problemi

İran’da İslam Devrimi’nden sonra internet erişimine de müdahaleler başlamış. Örneğin sosyal medya araçları Facebook ve Twitter çalışmıyor. Konakladığım Şiraz’ın en lüks otellerinden biri olan 5 yıldızlı Chamran Grand Hotel’de bile internet saatlik ücretlendiriliyor. Yanlış hatırlamıyorsam günlük 20 TL’ye geliyordu.  Sokaklarda ücretsiz wifi bulmak ise neredeyse imkansız.

 

IMG_9160Yemekler

İran’nın kebaplarının namını gitmeden zaten çok duymuştum. Safranlı perde pilavı eşliğinde sunulan ağızda dağılan etler gerçekten de haklı bir şöhrete sahipmiş. Tüm yöresel İran yemeklerini bulabileceğiniz çok meşhur bu iki restorana mutlaka gitmenizi öneririm.

Haft Khan Restoran, Shapori Restoran

 

 

 

Nereleri görmeden dönmemeli?

Persepolis – Takht-e Jamshid

Nekropolis – Nakş-ı Rüstem

Kerim Han Kalesi

Pembe Camii – Masjed-e Naseer ol Molk

Narencistan Sarayı – Bagh-e Narencistan

Vekil Camii – Mescid-i Vekil

Vekil Pazarı – Bâzâr-ı Vekil

Şah-e Çerağ Türbesi

Hâfıziye (Hâfız’ın kabri)

Sa’di’nin Türbesi

İrem Bahçesi – Bağ-ı İrem

Siraz-Sah-Cerag
Şah-e Çerağ Türbesi

Şiraz’dan Neler Alınır?

  • Vekil Pazarı bizim Kapalı Çarşı gibi, aradığınız her şeyi keyifle bulabilirsiniz.
  • İran çayı
  • Bol taşlı, payetli el emeği göz nuru ipek örtüler ve kumaşlar. Fiyatları da çok uygun.
  • Sürme
  • Gümüşler, telkariler
  • Ev dekorasyon süsleri

Şiraz’a Ulaşım

Dünyada en çok ülkeye uçan Türk Hava Yolları tabiki de İran’nın da en güzel ve en mistik şehirleri Tahran, Tebriz, Meşhed, Kirmanşah, İsfahan ve Şiraz olmak üzere 6 noktaya uçuşlar düzenliyor. Şiraz’a yaklaşık 3.15 dakikada uçtuk. Uçuşların saatleri de çok uygun olduğu için hiç gün kaybetmeden benim gibi hafta sonu tatiline rahatça gidip, Şiraz’ın safran sarısı topraklarında şehrin köklü geçmişini keşfedebilirsiniz.

 


 

 

IMG_9045
Persepolis – Takht-e Jamshid

DSC_8479

4 thoughts on “Şiraz, İran

  1. I have faith that is amongst the a great deal information in my situation. And i’m content learning your content. But should really commentary about several typical elements, The site taste is wonderful, this posts is really nice : Debbie.. japonca tercüme Perfect employment, many thanks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *